Samorząd Województwa Małopolskiego podjął szereg działań mających na celu poprawę stanu środowiska. Przypominamy o rozwiązaniach, które powstały w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców Małopolski oraz pracowników gmin, którzy na co dzień zajmują się ochroną powietrza.
PLATFORMA INFORMUJĄCA O JAKOŚCI POWIETRZA
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców utworzono platformę informującą o jakości powietrza na stronie https://powietrze.malopolska.pl/jakosc-powietrza/. Dzięki stałemu monitoringowi mieszkańcy mają możliwość śledzenia jakości powietrza w oparciu o dane ze stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. System daje także możliwość codziennego raportowania o stanie powietrza.
Prognoza jakości powietrza w Małopolsce
Prognoza jakości powietrza dla Gminy i Miasta Nowe Brzesko
BAZA WIEDZY O WPŁYWIE ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA ZDROWIE I ŚRODOWISKO
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie
Publikacja: Piotr Łyczko, 14 września 2017
„Badania prowadzone od lat w wielu miejscach na świecie pokazują istnienie związków pomiędzy ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza, a występowaniem różnych efektów zdrowotnych. Szczególnie podatne na wpływ zanieczyszczeń są dzieci (w tym także w okresie życia płodowego), osoby z istniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, z cukrzycą, otyłością, a także osoby o niskim statusie socjoekonomicznym i ludzie starsi”.
Dowiedz się więcej: http://bit.ly/35Wl80V
Baza wiedzy: http://bit.ly/350j8U7
EKOINTERWENCJA
W marcu 2019 roku uruchomione zostało nowe narzędzie w postaci formularza pn. Ekointerwencja. Formularz daje możliwość zgłaszania naruszeń z zakresu środowiska. Zgłoszenia są automatycznie przekazywane do organów odpowiedzialnych za przeprowadzenie kontroli.
Obecnie formularz przyjmuje zgłoszenia w czterech najważniejszych obszarach:
- spalanie odpadów,
- eksploatacja kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej,
- naruszenie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę,
- sprzedaż węgla złej jakości.
Celem formularza jest usprawnienie przepływu informacji pomiędzy mieszkańcami, a jednostkami wyznaczonymi do sprawowania kontroli.
ZGŁOŚ EKOINTERWENCJE
PORADNIK I FILM INSTRUKTAŻOWY
Na zlecenie Województwa Małopolskiego przygotowany został również poradnik przeprowadzania kontroli palenisk domowych. Jego celem jest merytoryczne i metodyczne przygotowanie do przeprowadzania kontroli, wykrywanie nielegalnego spalania odpadów oraz kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej.
Poradnik zawiera ponad 70 pytań, na które udzielono szczegółowych odpowiedzi zarówno w formie opisowej, jak i graficznej, a zawarta w nim miedza poparta jest przepisami prawnymi. W opracowaniu zamieszczono 10 załączników zawierających wzory dokumentów, upoważnień, oświadczeń oraz aktualne uchwały i rozporządzenia. Ponadto, na końcu dołączony został słowniczek wyjaśniający techniczne i specjalistyczne pojęcia.
Poradnik w wersji elektronicznej i film instruktażowy dostępne są pod adresem: