Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
PSZOK znajduje się na ul. Przemysłowej w Nowym Brzesku. PSZOK dostępny jest dla mieszkańców dwa razy w tygodniu środa – godz. od 10.00 do 18.00, oraz sobota – godz. 9.00 do 15.00.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zapewnia odbiór:
a) przeterminowanych leków i chemikaliów,
b) zużytych baterii i akumulatorów,
c) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
d) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych : w ilości nie przekraczającej na nieruchomość w roku kalendarzowym 4 szt. „dużych” (np. szafa, łóżko), 12 szt. „małych” (np. krzesło, szafka nocna).
e) zużytych opon, opony mogą pochodzić wyłącznie z pojazdów osobowych o masie do 3,5 tony w ilości nie przekraczającej 4 szt. na nieruchomość na rok kalendarzowy. Zużytych opon powstałych w wyniku prowadzenia działalności
gospodarczej, usługowej oraz w gospodarstwach rolnych nie odbieramy.
f) bioodpadów
g) odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych w ilości nie przekraczającej 200 kg na nieruchomość na rok kalendarzowy,
h) odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła,
i) metale, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
j) odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury,
k) tekstyliów i odzieży,
l) popiół,
ł) odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwa domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi w szczególności igieł i strzykawek.
Więcej informacji: https://www.nowe-brzesko.pl/pl/206/8524/pszok.html
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych jest odbierany przez firmę Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIKI, Mieczysław Jakubowski, ul. Nad Drwiną 33, 30-841 Kraków w terminie określonym w harmonogramie.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych można oddać również do gminnego PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW
KOMUNALNYCH, zlokalizowanego w Nowym Brzesku przy ulicy Przemysłowej.
Zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym określa ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
USTAWA o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wskazuje dodatkowo:
Dystrybutor obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego
z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego
rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.
Dystrybutor, dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych,
obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw
domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju
i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.
USTAWA zobowiązuje również duże sklepy, o powierzchni poświęconej sprzedaży sprzętu
elektrycznego i elektronicznego przekraczającej 400 m2, do nieodpłatnego przyjęcia
małogabarytowego zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych (żaden z jego
zewnętrznych wymiarów nie może przekraczać 25 cm), bez konieczności zakupu nowego
urządzenia.
Informacja o osiągniętych poziomach recyklingu za rok 2021.
Osiągnięte przez Gminę poziomy w 2021 roku.
Osiągnięty poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych- 31%.
Osiągnięty poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych- 97%.
Osiągnięty poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – 0,03%
W 2021r. roku odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Nowe Brzesko prowadziła firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MIKI” ul. Nad Drwiną 33, 30-841 Kraków.
W 2021r. odpady komunalne z terenu Gminy Nowe Brzesko od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych odbierane były przez następujące firmy:
– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mirosław Olejarczyk, 26-008 Wola Jachowa 94a,
– Kombud L.Nowak, J.Ząbek, H.Nowak Spółka Jawna, 32-100 Proszowice, ul. Władysława Jagiełły 25.
W roku 2021 zgodnie z danymi pochodzącymi ze sprawozdań przedsiębiorców, odpady odbierane z terenu Gminy Nowe Brzesko trafiły do następujących Instalacji Regionalnych:
– niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne o kodzie 200301
1. MPGK Sp. z o.o. Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów, 41-800 Zabrze, ul. Cmentarna 19F
2.Zakład Segregacji i Kompostowania Odpadów FCC Tarnobrzeg SP. Z O.O., 39-400 Tarnobrzeg, ul. Strefowa 8
3. Instalacja komunalna do mechaniczno- biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, 30-741 Kraków, ul. Nad Drwiną 33
4. MBP MIKI Recykling Sp. z o.o., 30-741 Kraków, ul. Nad Drwiną 33
– odpady ulegające biodegradacji (zielone) o kodzie 200201
- Kompostownia F.U.H. KOP-EKO Karol Trzupek, 32-420 Gdów, Zalesiany 1
Z rocznych sprawozdań składanych przez podmioty odbierające odpady komunalne z terenu Gminy Nowe Brzesko wynika, że przeznaczone do składowania pozostałości z sortowania odpadów komunalnych i pozostałości z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych tj. :
– odpady o kodzie 190503 (frakcja odpadów o wielkości co najmniej od 0 do 80 mm powstała z odpadów selektywnie zebranych) zostały przekazane do składowania na: IT.O.Ś Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Lipiu Śląskim, 42-700 Lipie Śląskie, ul. Cegielniana 22, Zakład Gospodarki Komunalnej „ZAW-KOM” Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, 47-126 Kielcza.
– odpady o kodzie 191212 (frakcja o wielkości co najmniej od 0 do 80 mm powstała z niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych) zostały przekazane do składowania na: Cofinco Poland Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne Jastrzębie Zdrój, ul. Dębina 36, 44-335 Jastrzębie – Zdrój.
– odpady o kodzie 190599 (frakcja o wielkości co najmniej od 0 do 80 mm powstała z niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych) zostały przekazane do składowania na: Składowisko odpadów Grupy Azoty Tarnów, ul. Czysta, 33-100 Tarnów, Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne Agencja Komunalna Sp. z o.o. w Brzeszczach, ul. Graniczna 48, 32-620 Brzeszcze, IT.O.Ś Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Lipiu Śląskim, 42-700 Lipie Śląskie, ul. Cegielniana 22, Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne Stare Miasto- Park Sp. z o.o., 37-300 Giedlarowa, Cofinco Poland Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne Jastrzębie Zdrój, ul. Debina 36, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Bytomiu, 41-902 Bytom, ul. Jana Pawła II 10, PWK Górna Odra Sp. z o.o. Składowisko odpadów komunalnych w Tworkowie, 47-451 Tworków, ul Dworcowa.
ODBIÓR ODPADÓW OD PRZEDSIĘBIORCÓW Z TERENU GMINY NOWE BRZESKO
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r., poz. 1454) oraz Uchwały Nr XXIII/152/2012 Rady Miejskiej Nowe Brzesko z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Nowe Brzesko, Urząd Gminy i Miasta informuje o możliwości kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.
Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest do zawarcia umowy na odbiór odpadów z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej (wykaz działalności w linku)
Celem przeprowadzanych kontroli jest wyeliminowanie zjawiska podrzucania odpadów z punktów handlowych, usługowych, gastronomicznych itp. do miejsc gromadzenia odpadów wyznaczonych wyłącznie dla mieszkańców.
Przedmiotem kontroli będzie w szczególności:
– posiadanie zawartej umowy na odbieranie odpadów komunalnych z uprawnionym przedsiębiorcą oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach art. 3 ust. 2 pkt 9 informujemy:
a) Wykaz przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości
z terenu gminy Nowe Brzesko znajduję się pod linkiem:
http://www.nowe-brzesko.pl/pl/509/0/wykaz-firm.html
b) Podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Nowe Brzesko przekazały w 2018 r. do zagospodarowania zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do następujących miejsc ich zagospodarowania:
- MIKI RECYKLING Sp. z o.o Nad Drwiną 33, 30-841 Kraków
- MBP FBSerwis Komunalna 20A, 33-100 Tarnów
- REMONDIS Sp. z o. o., Półłanki 64, 30-740 Kraków
c) Osiągnięte w 2018 r. poziomy recyklingu, odzysku i ograniczenia masy odpadów przekazywanych do składowania:
przez gminę:
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła – 35%
- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych – 100%
- poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – 4,0%
przez firmy:
KOMBUD L. Nowak, J. Ząbek, H. Nowak S.J
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła – 39,9%
- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych – –
- poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mirosław Olejarczyk
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła – 50,40%
- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych – –
- poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – 5,933%
EKOM MACIEJCZYK SPÓŁKA JAWNA
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła – 30,02%
- poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych – 100%
- poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – 5,37%
Wymagane poziomy zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Środowiska
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych
Tabela nr 1
|
Poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia [%]
|
|
|
|||||||||
2012 r.
|
2013 r.
|
2014 r.
|
2015 r.
|
2016 r.
|
2017 r.
|
2018 r.
|
2019 r.
|
2020 r.
|
|
|||
Papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło1)
|
10
|
12
|
14
|
16
|
18
|
20
|
30
|
40
|
50
|
|
||
Tabela nr 2
|
Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami [%]
|
|
|
|||||||||
2012 r.
|
2013 r.
|
2014 r.
|
2015 r.
|
2016 r.
|
2017 r.
|
2018 r.
|
2019 r.
|
2020 r.
|
|
|||
Inne niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe
|
30
|
36
|
38
|
40
|
42
|
45
|
50
|
60
|
70
|
|
||
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczana poziomu ograniczenia masy tych odpadów
Rok
|
2012
|
16 lipca 2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
16 lipca 2020
|
Dopuszczalny poziom masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. [%]
|
75
|
50
|
50
|
50
|
45
|
45
|
40
|
40
|
35
|
e) Informacja o zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący
z gospodarstw domowych.
Pralki, telewizory etc. stanowią zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE). Zasady wprowadzania do obrotu i zbierania ZSSE reguluje Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U.2015 poz. 1688). W ustawie tej art. 42 nakłada na sprzedawcę przy sprzedaży obowiązek nieodpłatnego przyjęcia sprzętu podobnego rodzaju.
Art. 42.
1. Zbierający zużyty sprzęt jest obowiązany do przyjęcia przekazywanego do niego zużytego sprzętu, w tym do co najmniej nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.
2. Zbierający zużyty sprzęt lub podmiot uprawniony do zbierania zużytego sprzętu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, jest obowiązany do zachowania niezbędnych środków ostrożności w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Gospodarka odpadami komunalnymi w Gminie Nowe Brzesko od dnia 1 lipca 2013 roku
W całej Polsce od dnia 1 stycznia 2012 roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2012 roku, poz. 391 z późn.zm). Zmienione rozwiązania wprowadzają nowe zarządzanie odpadami komunalnymi, w którym każda gmina odpowiada za zbiórkę śmieci we współpracy z wyłonioną w drodze przetargu firmą wywożącą odpady oraz promuje czystość i odpowiedzialność za wszystkie odpady z całego swojego terenu i od każdego mieszkańca.
Od dnia 1 lipca 2013 roku odpady od mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Brzesko odbiera firma, wyłoniona w drodze przetargu, a terminy odbioru podawane są na stronie internetowej gminy www. nowe-brzesko.iap.pl w zakładce Odbiór Śmieci .
Rada Miejska Nowe Brzesko zgodnie z art. 10 ust.1 ustawy nowelizującej podjęła szereg uchwał zmierzających do opracowania i usystematyzowania nowych zasad gospodarki odpadami komunalnymi w naszej Gminie, tzn:
- uchwała w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy,
- uchwała w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która stanowi iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty,
- uchwała w sprawie wyboru stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawki opłaty wynosić będą 5 złotych miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość za odpady segregowane lub 8 złotych miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość za odpady zmieszane,
- uchwała dotycząca terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, tj. mieszkańcy będą wnosić opłaty w okresach miesięcznych, do dnia 15 każdego miesiąca na rachunek bankowy Urzędu Gminy i Miasta Nowe Brzesko, (Od 1 stycznia 2014 roku każdy podatnik ma przydzielony indywidualny numer rachunku bankowego),
- uchwała dotycząca wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, w której to właściciel nieruchomości wybiera sposób oddawania śmieci w sposób zmieszany lub selektywny, termin składania deklaracji do 30 kwietnia 2013 roku, miejsca składania deklaracji Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko,
- uchwała w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych, tzn. ustalenia terminów i harmonogramu odbioru stałych odpadów komunalnych z poszczególnych miejscowości z terenu Gminy Nowe Brzesko.
Zgodnie z art. 3, ust. 2, pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2012 roku, poz 391 z późn. zm) gminy ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.
Jednocześnie informujemy, że na terenie Gminy Nowe Brzesko odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza pozostaje bez zmian, tzn. obowiązują indywidualne umowy podpisane z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów komunalnych, które zostały wpisane do rejestru działalności regulowanej prowadzonego przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko.
Dodatkowych informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy i Miasta Nowe Brzesko, w Referacie Komunalnym, pok. nr 14 lub telefonicznie (12) 385-01-08.